Projektowanie przestrzeni wspólnych, wykorzystywanych przez wiele osób, stanowi spore wyzwanie. Musi być to wnętrze funkcjonalne, uniwersalne i przemyślane, które przypadnie do gustu ludziom o zróżnicowanych upodobaniach. W fazie projektowania przestrzeni takich jak: biura, części wspólne w budynkach mieszkalnych, punkty handlowe czy usługowe, napotykamy wiele wyzwań. Pierwszym i najtrudniejszym z nich jest zapewnienie indywidualnego, niepowtarzalnego charakteru wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu jego uniwersalności.
Najczęściej napotykane wyzwania
Problem, którego zazwyczaj nie spotykamy w procesie projektowania mieszkań prywatnych, a który niezwykle często pojawia się w procesie projektowania przestrzeni użytkowych, to zachowanie równowagi pomiędzy uniwersalnością i użytkowością, a unikatowym wyglądem wnętrza. O ile w przypadku firmy, można zainspirować się jej identyfikacją wizualną, o tyle w przypadku przestrzeni publicznych, stanowi to rzeczywiste wyzwanie.
Wszystko zależy oczywiście od charakteru miejsca, które projektujemy, jednak w większości takich przestrzeni, wybierane wzory powinny być stonowane i symetryczne. Stosownie dobrane do charakteru miejsca, w którym się znajdują. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie dekoracji w formie obrazu czy tapety ze wzorem korespondującym z urządzaną przestrzenią. Na przykład fototapeta z widokiem miasta lub obraz z graficznie przedstawioną mapą regionu. Równie uniwersalne będą wzory inspirowane, występującą w okolicy, naturą czy folklorem.
Funkcjonalność to kolejna z zasad, którymi powinniśmy się kierować, projektując wnętrze użytkowe. W miejscach, które są uczęszczane przez wiele osób, łatwo o uszkodzenia i zabrudzenia. Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o to, by wykorzystywane przez nas materiały były wysokiej jakości. Powinny być trwałe oraz łatwe w utrzymaniu. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na to, że materiały posiadają certyfikaty, są zdrowe i ekologiczne.
Dobór kolorów
W miejscach, w których pracujemy dobrze sprawdzą się kontrastujące, mocne połącznia. Naszym faworytem jest pomarańczowy, który dodaje energii i pobudza do kreatywnej pracy. Idealne rozwiązanie, szczególnie pasujące do młodych, dynamicznie działających zespołów.
Kolor niebieski kojarzy się z profesjonalizmem, dlatego będzie dobrym rozwiązaniem do wnętrz usługowych, związanych z finansami, nauką oraz placówek medycznych. Jest to kolor, który uspokaja i wzbudza zaufanie.
Zieleń natomiast sprawdzi się w przestrzeniach wspólnych w budynkach mieszkalnych. Zazwyczaj w takich miejscach dominują zimne odcienie bieli i szarości, czasami beżu, jednak naszym zdaniem zieleń będzie ciekawą, ale bezpieczną alternatywą. Jej stonowany odcień, nada miejscu przytulny charakter, szczególnie w połączeniu z drewnem.